Noclegi - zapraszamy

Historia

Jasło to piękne historyczne miasto o średniowiecznym rodowodzie, leżące w województwie podkarpackim, pomiędzy Krosnem i Gorlicami, niedaleko Biecza. Co zobaczyć w mieście? Oto niektóre propozycje na zwiedzanie:

  • Rynek w Jaśle – plac uformowany w XIV wieku
  • Pałac w Jaśle, Jasło Gorajowice – piękny XIX-wieczny Pałac Sroczyńskich, otoczony zabytkowym parkiem, obecnie mieści się tu Zespół Szkół Medycznych
  • Fragmenty murów miejskich, pl. Bartłomieja z Jasła
  • Muzeum Regionalne w Jaśle, ul. Kadyiego 11
  • Skansen archeologiczny „Karpacka Troja” – otwarty w 2009 roku w Trzcinicy, około 12 km na zachód od Jasła, jest to oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie

Dla miłośników historii

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja położony jest Trzcinicy, kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. Cały kompleks składa się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego, poletek eksperymentalnych i platformy widokowej.

W parku archeologicznym zrekonstruowano osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 200 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Wszystkie rekonstrukcje wykonano w oparciu o wyniki badań naukowych oraz dostępną w tym zakresie wiedzę.